3 sene önce
3 sene önce

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Giderilir?

Bir kadın için hamilelik dönemi hayatının en özel ve güzel zamanlarından biridir. Fakat bu dönem birçok zorluğu da beraberinde getirir. Bu dönem de özellikle cildin en gergin olduğu karın ve bel bölgesinde oluşan hamilelik çatlakları bu zorlukların başında gelir. Karın ve bel bölgesinden sonra kol, bacak ve kalça da deri çatlaklarına rastlanmaktadır. Gebelikte göğüslerin büyümesi göğüslerde de çatlaklara sebep olabilir. Peki Hamilelikte oluşan çatlaklar nasıl giderilir? İşte cevabı…

HAMİLELİK ÇATLAKLARI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Hamilelik çatlaklarıyla sadece sizin karşılaştığınızı düşünmeniz yanlış olacaktır. Çünkü gebelik dönemi yaşayan kadınların neredeyse %90’ı küçük veya büyük çatlak problemleriyle karşılaşmaktadır.

Çatlakların oluşumu cilt tipinize veya vücut bakımının yetersiz kalmasına bağlı olarak oluşmuş olabilir. Cilt tiplerimiz üzerinde kalıtsal faktörlerin etkisi olduğunu da düşünürsek muhtemelen anneniz hamilelik döneminde çatlaklarla karşılaştıysa siz de karşılaşabilirsiniz.

Eğer ergenlik döneminizde çatlak sorunu yaşadıysanız bu demek oluyor ki çok yüksek bir ihtimalle hamilelik döneminizde de karşılaşacaksınız.

Hamilelik döneminizde normalden çok daha fazla kilo aldıysanız ya da birden çok bebeğe gebeyseniz bu durumda da çatlaklar sizi uğraştıracak demektir.

HAMİLELİK ÇATLAKLARINDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Hamilelik döneminde çatlaklar oluştuktan sonra onlardan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bu yüzden düzenli bakımlarla bu çatlaklar zamanında önlenmeye çalışılmalıdır. Bunun için yapılabilecek en kolay şey; gün içinde yeterli miktarda su içmek ve cildi yeterince nemlendirmek.

  • Kakao yağını
  • Kan dolaşımını düzenleyen egzersiz ve masajlar da çatlakları önlemeye yardımcı olacaktır. Jojoba yağı, kakao yağı veya rüşeym yağı ile masaj yapabilirsiniz.
  • C ve E vitamini içeren besinler tüketebilirsiniz.

HAMİLELİK ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN KREM

Malzemeler

1 yemek kaşığı badem yağı

1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı

1 tüp Bephanthene krem

1 tüp Madecassol krem

Hazırlanışı

Kremler bir kabın içerisinde karıştırılır ve yağlar ilave edilir. Elde edilen akışkan krem kapaklı bir kapta saklanır. Hamilelik çatlaklarının oluşmasını engellemek ve nemlendirmek için düzenli olarak kullanılmalıdır. Aynı zaman da bu krem ergenlik çatlaklarını önlemek için de kullanılabilir. Elde edilen krem bir hafta saklanabilir, sonra tekrar yapılmalıdır. Afiyet olsun bakım maskesi .

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
En Çok Okunanlar
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Bakım maskesi veya bu web sitesi aracılığıyla sağlanan bilgiler, herhangi bir tavsiye kararının yerine kullanılamaz. Bu bilgilere dayanarak alınan kararların tüm sorumluluğu kullanıcıya veya okuyucuya aittir.